Lépjen kapcsolatban velünk

Egyre többen dolgoznak a Füzesabonyi járásban is

Egyre többen dolgoznak a Füzesabonyi járásban is

A Füzesabonyi járás munkaerőpiaci helyzetét milyen trendek jellemezték 2018-ban? Gárdián Editnél, a Füzesabonyi Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályvezetőjénél jártunk.

Ez a cikk több, mint 5 éve és 3 hónapja frissült utoljára, ezért egyes tartalmi elemei elévülhettek.

Az országos adatok szerint rekord magas volt a foglalkoztatottság 2018-ban hazánkban. A Központi Statisztikai Hivatal tavaly év végi adati alapján 4,5 millióan dolgoznak az aktív korosztály tagjai közül. – Történelmi szintre emelkedett a foglalkoztatottság, a munkanélküliség pedig eddig még soha nem látott mélységbe csökkent-jelentette ki Varga Mihály pénzügyminiszter. Mi arra voltunk kíváncsiak, hogy ezek a tendenciák hogyan alakulnak térségünkben. Gárdián Editnél, a Füzesabonyi Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályvezetőjénél jártunk.

– A Füzesabonyi járás munkaerőpiaci helyzetét milyen trendek jellemezték 2018-ban?

Mindenképpen pozitívan alakult a Füzesabonyi járás helyzete. A foglalkoztatási ráta 2014 óta folyamatosan növekszik; és így volt ez 2018-ban is. A regisztrált álláskeresők száma továbbra is csökkenő tendenciát mutat: 2014 óta ez a tendencia folyamatos.

A 2018. november 20-i zárási adatok szerint a Füzesabonyi járásban 899 fő álláskeresőt tartottunk nyilván. Ez a létszám 8%-kal kevesebb, mint 2017. év azonos időszakában volt. Heves megye álláskeresőinek 9%-a él a mi járásunkban.

A regisztrált álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népesség százalékában 2018. novemberi zárás szerint 7,7 %-os. Volt, amikor 20% közelében jártunk…

A regisztrált álláskeresők számának csökkenése egyértelműen a munkalehetőségek bővülésének és a munkavállalási hajlandóság pozitív elmozdulásának köszönhető.

A munkaerő-kölcsönzők, nagyobb cégek folyamatosan keresnek bennünket, munkaerőigényeikre tájékoztatókat, csoportos behívásokat, közvetítéseket szervezünk. Ezek az ismertetők színvonalasak, nem csak egyes munkafolyamatokat, de a cégek teljes tevékenységét igyekeznek bemutatni. A megfelelő munkabéren kívül egyéb juttatásokat is kínálnak. Az ütemezett munkásjáratok pedig a mobilitást segítik.

– Hogyan alakult 2018-ban a közfoglalkoztatás a járásban?

Célunk a közfoglalkoztatottak továbbsegítése az elsődleges munkaerőpiacra, ennek megfelelően az elmúlt évekhez képest 2018-ban tovább csökkent a közfoglalkoztatásba vont ügyfeleink száma.

– Országos közfoglalkoztatóknál járásunkban 307 fő dolgozott tavaly,

– START projektekben 310 fő 12 településen 26 projektben végzett értékteremtő tevékenységet;

– hagyományos közfoglalkoztatásban pedig 471-en dolgozhattak.

A közfoglalkoztatással kapcsolatosan kiemelném, hogy a szakképzetteket csak kivételes esetekben (pl. képesítéshez kötött gépkezelés)engedjük, ill. megkülönböztetett figyelemmel kísérjük, és csak sikertelen versenypiaci közvetítéseket követően időszakosan közvetítjük közfoglalkoztatásba.

A közfoglalkoztatottakat is – megfelelő álláshely esetén – kiközvetítjük a valós munkaerőpiacra.

A versenyszférában történő elhelyezkedésre ösztönöz a minimálbér évek óta folyamatos növekedése is.

A versenyszférában történő elhelyezkedésre ösztönöz a minimálbér évek óta folyamatos növekedése is.

Szeretném még kiemelni a közfoglalkoztatással kapcsolatosan, hogy az Országos Közfoglalkoztatási Kiállításon 2018-ban Mezőtárkány és Mezőszemere települések immáron negyedik alkalommal mutatták be a közfoglalkoztatás során készített termékeiket, színvonalasan képviselték járásunkat.

– Vannak-e hiányszakmák a járásban, ha igen melyek azok?

Térségünkben CNC gépkezelő, gépi forgácsoló, gépész, gépészmérnök, épület- és szerkezetlakatos, hegesztő, gyártósori összeszerelő szakmunkásokat bármikor el tudunk helyezni. Folyamatos az igény a vendéglátás területén is szakácsokra, pincérekre.

– Milyen eszközökkel tudja segíteni a járási hivatal foglalkoztatási osztálya az ügyfelek munkához jutását?

Elsősorban közvetítéssel. Ha valaki regisztráltatja magát álláskeresőként, akkor az azt jelenti, hogy munkát keres, dolgozni szeretne.

A támogatást nem igénylő beérkezett munkaerőigényeknek a megyei álláshelyek csupán 5,7%-a volt a Füzesabonyi járásban. Ez azt is jelenti, hogy járásunk munkavállalóinak fel kell vállalniuk az elhelyezkedés érdekében az utazást, az ingázást.

A bejelentett munkaerőigények többségükben az ipar, építőipar, mezőgazdaság, ill. a kereskedelem és az egyéb szolgáltatások területéről érkeztek.

2018-ban is kedvező támogatási feltételeket tudtunk kínálni, ezért a munkaadók is szívesen fordultak hozzánk. Soha ennyi unós támogatási program nem futott még egy időben, legtöbb esetben jól ki tudjuk választani munkáltatónak, munkavállalónak egyaránt a megfelelőt.

2018-ban a Füzesabonyi járásban 487 fő kaphatott bérjellegű támogatást, 202 fő pedig képzési támogatást.

A GINOP és TOP programok kibővültek járásunkban a Füzesabonyi Foglalkoztatási Paktum projekttel. November-december hónap során 45 fő Füzesabonyi Járáshoz tartozó álláskeresőt tudtunk a járásunkban működő munkáltatóhoz elhelyezni, ill. képzésbe vonni.

Az OFA által osztályunkon alkalmazott munkatárs tavaly minden önkormányzathoz eljutott, a közfoglalkoztatottak részére tanácsadást, munkaerőpiaci szolgáltatást nyújtott, mely álláskeresési technikák megismertetését is jelentette.

A jó együttműködésnek köszönhetően járásunkban 42 fő kaphatott a közfoglalkoztatásból a versenyszférába való elhelyezkedéséhez támogatást 2018-ban.

– A fiatal generációnak milyen esélyei vannak az elhelyezkedésre a járásban?

Kifejezetten őket segíti az Ifjúsági Garancia Rendszer, melynek számos kimenete van: képzési programok, bérjellegű támogatási konstrukciók.

Mindegyik munkaerőpiaci csoportnál, így a fiataloknál is, a legfontosabb feladatunk 2019-ben is az álláskeresők versenypiaci elhelyezkedésének, a valós munkaerőpiacra történő elhelyezkedésüknek a segítése.

Továbbiak Közélet kategóriában

Legfrissebbek

Szavazások

Jelenleg nincs aktuális szavazásunk.

adatforrás:

Legtöbbet olvasott

FEL