Lépjen kapcsolatban velünk

Egyre többen végeznek önkéntes munkát Magyarországon

Egyre többen végeznek önkéntes munkát Magyarországon

Több mint 30 éve ünnepeljük december 5-én az önkéntesek világnapját. Magyarországon folyamatosan növekszik mind az önkéntes tevékenységet végzők, mind pedig az önkénteseket fogadó szervezetek száma.

Ez a cikk több, mint 5 éve és 3 hónapja frissült utoljára, ezért egyes tartalmi elemei elévülhettek.

Több mint 30 éve ünnepeljük december 5-én az önkéntesek világnapját. Magyarországon folyamatosan növekszik mind az önkéntes tevékenységet végzők, mind pedig az önkénteseket fogadó szervezetek száma, köszönhetően annak, hogy a kormány az elmúlt években is kiemelten kezelte és kezeli jelenleg is az önkéntességet – fogalmazott Nyitrai Zsolt kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott. 

Számos olyan kormányzati intézkedés született, amellyel az önkéntesség megítélése és népszerűsége egyre kedvezőbb az emberek körében, úgy is fogalmazhatunk, „divat” lett önkénteskedni.
onkentes munka

A 2012-ben megalkotott Nemzeti Önkéntes Stratégia az önkéntességet olyan tevékenységként határozza meg, amelyet a személy szabad akaratából, egyéni választás és motiváció alapján, a pénzügyi haszonszerzés szándéka nélkül végez más személy, személyek vagy a közösség javát szolgálva.

Az önkéntes tevékenységet végzők nagy része civil szervezeteknél, azaz alapítványoknál és egyesületeknél folytat hasznos munkát. A kormány a társadalmilag beágyazódott, hozzáadott értéket képviselő civil szervezeteket támogatja és segíti, hiszen az életnek számos olyan területe van, ahol a civilek az állami intézményrendszer eredményes segítői 2018. december 3-án az önkénteseket fogadó nyilvántartott szervezetek száma 11.442, az önkéntes munkát folyamatosan végzők száma megközelíti a félmilliót, amelynek 95%-a civil szervezeteknél folytat tevékenységet.

A kormány fontos törekvése, hogy a felnövekvő nemzedék már fiatal korban ismerje meg a közösségi gondoskodást és a karitatív tevékenységet, mint alapértéket, és a segítő tevékenység végzésén keresztül fejlődjenek az iskolások olyan kompetenciái, mint a felelősségvállalás, felelős döntéshozatal, együttműködés, empátia, konfliktuskezelés és problémamegoldás. Ezért került bevezetésre 2016. január 1-jétől az iskolai közösségi szolgálat, amelynek keretében a középiskolások esetében az érettségi vizsgák megkezdésének feltétele az ötven óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása. Immár a harmadik olyan évfolyam fog érettségizni jövőre, amely teljesítette a közösségi szolgálatot, ha úgy tetszik az önkéntesség „előszobáját”. Hiszen a közösségi szolgálat alatt megtanult, kifejlődött kompetenciák egyenes utat adnak a későbbi önkéntes tevékenység végzéséhez.

Fontos megemlíteni, hogy a kormány az elmúlt időszakban nagyságrendekkel növelte a civil szervezetek állami támogatását. Míg 2010-ben 144 milliárd forintot, addig 2016-ban már 240 milliárd forintot fordított a társadalmilag értékes munkát végző civil szervezetek munkájának támogatására.

Köszöntjük tehát az önkénteseket és köszönjük az áldozatos tevékenységüket, amelyeket tágabb környezetükben végeznek nap mint nap. Az önkéntes tevékenység olyan humán erőforrás, amely egyrészt hozzájárul társadalmunk erkölcsi, szociális, kulturális fejlődéséhez, másrészt a gazdaság – nemzeti jövedelemben mérhető – erősödéséhez.

Továbbiak Közélet kategóriában

Legfrissebbek

Szavazások

Jelenleg nincs aktuális szavazásunk.

adatforrás:

Legtöbbet olvasott

FEL