Bepillantás a Bosch maklári gyárába
A Bosch maklárái gyárában járt az autopro, hu. A magyar gépjárműgyártók híroldala az elektromos kormánymű-rendszereket gyártásába nyert betekintést, ahol majd a közeljövő az irányítás legfontosabb elemei is készülnek a teljesen automatizált autókhoz.
A következőkben megtudhatják, hogyan készül a kormánymű, mit látott az autopro.hu. A gyárlátogatás során megismerkedtünk a kormányművek legfontosabb összetevőivel a kormányrúddal és kormányanyával. Ezek ketten alkotják a kormányművet. A fogasléc hét folyamaton megy keresztül, míg az anyára csak két gyártási folyamat vár (köszörülés és vizsgálat). A fogaslécet először üregelik, kialakítják a fogazatát, hőkezelik, egyengetik, a végeit megmunkálják, majd köszörülik. Ebben a folyamatban alakítják ki a golyópályát, amely a szervó lényege. A vége a finiselés, amelynek során felületjavító műveleteket végeznek el. Nem maradhat el a végső ellenőrzés sem, minden kormányművet száz százalékosan leellenőriznek .
Az üregelés során a szerszám egyetlen elmozdulással a nyers rúdon létrehozza a kalibrált fogazatot. A szerszámot, illetve a rudakat portálrendszer és robotok mozgatják, az ember csak a végső ellenőrzésnél kapcsolódik be, illetve szerszámcserénél van rá szükség.
Minden autótípushoz szerszámot cserélnek. A rudakat elektronikus kóddal (DMC) látják el, az adatokat rögtön szerverre másolják és ott tárolják.
A hőkezelés során 1300 fokra hevítik fel a rudat, indukciósan megedzik, lehűtik és laboros vizsgálatnak vetik egyenként alá a darabokat. A fogaslécre jutó terhelés igen nagy, ezért fontos a repedésvizsgálat. Utóbbit okozhatja a hőkezelés is. A DMC-kódot másodszor is felviszik a rúd felületére. A kormányrúd a hőkezelés hatására vetemedik, így egyengetésre van szükség, kiigazítják a lécet. A végmegmunkálás során a rúd két végén mángorlással alakítják ki a menetet. Ide építik majd rá a nyomtáv rudat és a gömbcsuklókat. A golyópálya köszörülését négy köszörűgép öt lépésben végzi el nagyoló és simító ciklusokkal. Ennél a stációnál nem szabadott használni vakut, mert a gép fényre érzékeny. A finiselést robotok segítik, ennek során a golyópálya és a fogazat hátoldalát véglegesítik. Egy műszakban 400 finiselést végeznek. A szerelde kapacitása 150 alkatrész soronként és műszakonként (ott jártunkkor négy sor dolgozott). A kormányművek házon belülre készülnek, Makláron dolgozzák fel tovább.
Az ellenőrzés minden farabra kiterjed, a repedésvizsgálatot UV-fényben végzik. Mágneses folyadékba mártják a kész fogaslécet, UV-fényben így láthatóvá válnak a repedések. A fogasléc beszállítója német, nem jellemző a repedés, ezer kész darabon legfeljebb egyben találnak repedést. Ennek az oka lehet az alapanyag, vagy a hőkezelés.
A fogasléc és az anya gyártásában 32 dolgozó vesz részt. Itt CNC-gépkezelő végzettség az elvárás. A gyárnak van olyan egysége, ahol három műszakban dolgoznak.
Az itt készülő kormányművek a többi között Audi A4-be, A5-be, Volvo XC90-be, S60/V60-ba, Mercedes-Benz V-osztályba, Vitóba, BMW 3-ba, 5-be, 6-ba és 7-be kerülnek. A kormányrúd kialakítása négy nagyjából azonos méretű soron zajlik: Audi, Volvo, Daimler és BMW.
Forrás: autopro.hu.
A teljes cikket az alábbi linkre kattintva olvashatják: http://www.autopro.hu/beszallitok/A-Bosch-maklari-gyaraban-jartunk-fotokkal/17592/







