Hídépítők- a magyar-lengyel kapcsolatokról a könyvtárban
Mitrovits Miklós történész előadása a könyvtárban a XX. századi lengyel-magyar kapcsolatok fényében.
A magyar és a lengyel nép barátsága hosszú évszázadokra nyúlik vissza. 85 éve pedig olyan esemény történt, amely tovább mélyítette a két nép barátságát.
1939-ben, Lengyelország náci és szovjet megszállása után, Magyarország több tízezer lengyel menekült számára nyújtott menedéket. A második világháború kitörésekor, miután Lengyelország két fronton, a németek nyugatról és a szovjetek keletről történő támadásával megsemmisült, sok lengyel katona és civil kényszerült elhagyni hazáját.Magyarország, amely hivatalosan semleges volt a háború korai szakaszában, történelmi barátságra hivatkozva fogadta be a lengyeleket.
A menekülők között ott volt az akkor 8 éves Trojan Marian Józef, akit hozzátartozóival együtt egy füzesabonyi család fogadott be.A háború vérzivataros évei után, immár fiatal férfiként tért vissza ide Trojan Marian Józef.Füzesabonyban talált rá élete szerelmére, alapított családot és a településen telepedett le.Életében meghatározó volt a magyar-lengyel kapcsolatok ápolása és erősítése, amiért többször is kapott elismerést.
Füzesabonyban Pro urbe emlékérmet.
Mitrovits Miklós történész, polonista a 2018-ban megjelent Hídépítők könyvében a XX. századi magyar-lengyel kapcsolatokért legtöbbet tevékenykedő magyar és lengyel személyeket mutatja be köztük Trojan Marian Józefet is.
A könyvéről és a két nép barátságáról beszélt a nagyszámú hallgatóságának a csütörtök esti író-olvasó találkozón a Városi könyvtárban.
Az előadás után Trojan Marian Józef munkáiból összeállított kiállítást nézték meg a jelenlévők, lányai Troján Tünde és Troján Márta tárlavezetésével.