Lépjen kapcsolatban velünk
Mai névnap

Csilla, Noémi

Sötét
Fény

Így előzhetjük meg, hogy online csalások áldozatai legyünk!

1000010148 760x428

Így előzhetjük meg, hogy online csalások áldozatai legyünk!

Ez a cikk több, mint 4 hónapja frissült utoljára, ezért egyes tartalmi elemei elévülhettek.

Egyre többen válnak az online csalások áldozatává, akiket a csalók kiesebb nagyobb összegektől szabadítanak meg, milliós tételek is előfordulnak. Ezeknek a csökkentésére szervezett a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság KiberZsúrt csütörtökön az egri bevásárlóközpontban.

Vármegyénkben szinte heti rendszeresség tesznek bejelentést az online csalások áldozatai. Csütörtök reggelre például egy forint híján 5 millió forintot csaltak ki két vármegyei lakostól. Az egyik esetben felhívták az áldozatot állítólag a számlavezető bankjából, hogy valaki megpróbálta feltörni a számláját, ezért kérik, hogy utalja át a rajta található összeget egy, a telefonáló által megadott számlaszámra, meg is tette az áldozat, ez a lépését 2,5 millió forintja bánta.

Soltész Bálint a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője elmondta – a csalók rendkívül naprakészek, folyamatosan új módszerekkel próbálkoznak. Újabban nem csak az internetes vásárlókat, az eladókat is célba vették. Ál fizetési felszólítások után most ál-csomagküldőszolgálat linkjével, QR kóddal csalják ki a bankkártya adatokat.

Erre készített egy „kamu” felületet a rendőrség Kiber csoportja, hogy rajta keresztül mutassák be, hogy mennyire könnyen lophatják el a banki és személyes adatokat a csalók a gyanútlan áldozatoktól egy kis pénz ígérve cserébe.

A sztori szerint a csalók egy facebook marketplace hirdetést adtak fel, ezzel próbálták tőrbe csalni az áldozatokat. A felületen a személyes és banki adatokat próbálják meg ellopni egy futárszolgálat oldala mögé bújva, mindez két percbe sem kerül, cserébe nekünk ígérnek pénzt, ez a csali.

A legfontosabb, hogy soha, semmilyen körülmények között ne adjuk meg a bankkártya adatokat ismeretleneknek, ismeretlen helyeken. A kártya lejárati dátumát és a CVC kódot csakis általunk ismert fizetési oldalon írjuk be – hívta fel rá a figyelmet Soltész Bálint. Fontos, hogy mindig ellenőrizzük az oldalt, amin adatokat akarunk megadni, azok sokszor a megszólalásig hasonlítanak egy létező szervezetére, de a címsor árulkodó, ahogy a helytelen magyar szöveg is. Ha egy oldalra vezető linket kapunk, akkor kattintunk bele a menübe, az impresszumba, ezek többnyire kidolgozatlanok és árulkodóak. Ha csomagszámot kapunk, akkor keressünk rá a valódi csomagküldő szolgálatra, hívjuk fel az ügyfélszolgálatot és a csomagszámmal kérjünk tájékoztatást. Ha interneten fizetünk és nem akarunk utánvéttel rendelni, akkor egy köztes fizetési megoldást is alkalmazhatunk, ilyen a Revolut vagy a Paypal.

Továbbiak Közélet kategóriában

Legfrissebbek

Szavazások

Jelenleg nincs aktuális szavazásunk.

adatforrás:

Legtöbbet olvasott

FEL